Who’s the baddest witch in the town?


fot. Aniol / commons.wikimedia.org

Każdy zna dawny wizerunek wiedźmy jako przerażającej staruszki z zakrzywionym nosem. Tymczasem według niektórych osób współczesna czarownica nosi kapelusz i w środy ubiera się na czarno. Tak przynajmniej uważają Ryan Murphy i Brad Falchuk, twórcy trzeciego sezonu „American Horror Story: Sabat”. Serial pojawił się na ekranach w 2013 roku.

 Cordelia Foxx (Sarah Paulson) prowadzi w Nowym Orleanie szkołę dla młodych czarownic założoną przez ocalałe członkinie procesu w Salem. Nastolatki uczą się tam panować nad swoimi zdolnościami i czekają na pojawienie się kolejnej „wielebnej”, czyli wiedźmy, która przejdzie test siedmiu cudów. Zoe Benson (Taissa Farmiga) przypadkiem odkrywa swoją moc, która może być niebezpieczna, jeśli zostanie niewłaściwie użyta. Trafia więc do szkoły, gdzie staje do rywalizacji z pozostałymi trzema uczennicami, z których każda posiada inne zdolności. Zoe dowiaduje się, jak wygląda życie współczesnej czarownicy i jak bardzo może być niebezpieczne, jeśli natknie się na nieodpowiednie osoby. Przykładowo, wojnę z zakonem czarownic prowadzi Marie Laveau (Angela Basset). Praktykuje także czarną magię, voodoo i tkwi w konflikcie z obecną „wielebną”, Fioną Goode (Jessica Lange). W spór jest także zamieszana madame Delphine LaLaurie (Kathy Bates), która w 1834 roku naraziła się Marie i została przez nią skazana na nieśmiertelność.

ciemne

fot. vimeo.com / imeanitcreative

W trzecim sezonie serii ,,American Horror Story” ponownie zostają zaprezentowane niepowtarzalne kreacje bohaterów. Każda z postaci dążący do wyznaczonego sobie celu. Fiona Goode pragnie na zawsze zostać młoda i piękna, aby nikt nie mógł odebrać jej tytułu „wielebnej”. W swoim dążeniu do wiecznej młodości, porzuca jednak wszelkie oznaki człowieczeństwa i nie cofnie się przed niczym, żeby zdobyć to, czego pragnie.

Zoe poznaje Kyle’a Spencera (Evan Peters), który wydaje się być miłością jej życia. Gdy chłopak umiera, dziewczyna, początkowo bez przekonania, podejmuje próbę ożywienia go za pomocą magii. Nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, w jaki sposób śmierć zmienia człowieka i zachodzą w nim nieodwracalne zmiany. Nie zmienia się jedynie jego uczucie względem Zoe.

Jedna z uczennic szkoły, Quennie (Gabourey Sidibe), sama nie wie dokąd powinna przynależeć: do zakonu czarownic czy do Marie Laveau, która potrafi ją zrozumieć, jako „czarna czarownica”.

Postaci jest wiele, każda z nich ma jakieś marzenie i każda jest na swój sposób tragiczna. W swoim dążeniu do osiągnięcia wyznaczonego celu często bezpowrotnie zatracają człowieczeństwo. Mimo że każdy z bohaterów ma inne marzenie, łączy ich jedno: wszyscy chcą być szczęśliwi.

jasne

fot. vimeo.com / imeanitcreative

Twórcy serialu już po raz trzeci wprowadzają widza w zupełnie nowy świat, tym razem wykreowany w klimacie Nowego Orleanu, czarownic i magii voodoo. Ponownie wykorzystują motywy zaczerpnięte z historii Ameryki, tym razem sięgając do postaci Kata z Nowego Orleanu. I raz jeszcze ukazują, jak wiele obliczy może mieć horror.

Autor: Katarzyna Toczko

Korekta: Barbara Pietrewicz

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s