Niebanalni vlogerzy


Fot. pixabay.com 

Chociaż poruszają się na wózku inwalidzkim, to nie rezygnują z marzeń. Na pierwszy rzut oka wózek to przeszkoda, jednak nie dla nich. To właśnie dzięki niemu zaczęli tworzyć filmy do serwisu YouTube.

Sylwia Guzowska

 Swoje istnienie w Internecie rozpoczęła od pisania bloga, a kanał na YouTubie prowadzi już ponad dwa lata. Obecnie mieszka i studiuje na drugim roku studiów magisterskich ekonomii w Szczecinie. Jej kanał skupia się na tematyce urodowej, jednak nie brakuje też filmów dotyczących jej choroby (zanik mięśni) oraz niepełnosprawności. Sylwia Guzowska opowiada jak odbierają ją inni ludzie, bądź jak wygląda edukacja osób niepełnosprawnych na przykładzie ośrodka w Policach, w którym uczyła się przez sześć lat swojego życia.

https://www.youtube.com/channel/UCB0tmGVtVaf9EQpk6XOXaKw

Anioł na resorach

Bogumiła Siedlecka-Goślicka na swoim kanale skupia się głównie o tematyce urodowej, jednak równie często w swoich filmikach również porusza tematy związane z jej niepełnosprawnością. YouTube nie jest pierwszym medium, gdzie mówi o swojej chorobie (łamliwość kości), wcześniej prowadziła blog o tej samej tematyce oraz wystąpiła w jednym z odcinków „Rozmów w Toku”. Swoje filmiki zaczęła tworzyć między innymi aby pokazać, że kobiety niepełnosprawne również mogą występować w mediach czy udzielać się w sieci. Założycielka kanału Anioł Na Resorach bardzo często zwraca uwagę na problemy, z którymi borykają się osoby o ograniczonej sprawności ruchowej. Jednym z filmików wartych uwagi jest ten, w którym rozmawia z seksuolog doktor Alicją Długołęcką o seksualności osób niepełnosprawnych. Sama Siedlecka-Goślicka przyznała, że miała duży problem ze znalezieniem ginekologa, który nie ograniczał się tylko do rozmowy z nią, ale również by ją przebadał. To dowodzi, że w Polsce wciąż jest to temat tabu.

https://www.youtube.com/user/AniolNaResorach

Życie na wózku

Będąc jeszcze w szpitalu po amputacji ręki Rafał Miszkiel zaczął szukać wśród blogerów i youtuberów kogoś, kto znalazł się w podobnej sytuacji i mógłby mu doradzić jak się w niej odnaleźć. Okazało się jednak, że nie znalazł takiej osoby, dlatego postanowił zacząć nagrywać filmy na ten temat, a następnie publikować je na YouTubie. Większość z nich dotyczy jego niepełnosprawności, w których pokazuje, jak radzi sobie z codziennymi czynnościami, na przykład takimi jak mycie się.

https://www.youtube.com/channel/UC9z8qso9_hHME9RImSaeAlQ

To zaledwie kilka z osób niepełnosprawnych nagrywających filmy do serwisu YouTube. Dzięki Internetowi coraz więcej osób może pozbyć się uprzedzeń na ich temat i dzięki takim vlogerom zobaczyć, że osoby niepełnosprawne to tacy sami ludzie jak ci pełnosprawni. Jedyną rzeczą jaką się różnią, jest sposób poruszania się. Dlatego, jeżeli znów zaczniemy narzekać na swoje życie, przypomnijmy sobie o osobach, które mimo trudności w postaci poruszania się na wózku są pełne pasji i radości z życia.

 

Autor: Alicja Kowalczyk

Korekta: Barbara Pietrewicz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s