Trzeci zmysł


fot. pixabay.com

Przeczuwanie trzęsień ziemi lub katastrof, a także umiejętność odróżniania ludzi dobrych od złych to jedne z wielu możliwości czworonogów. Nasze zwierzaki potrafią też ostrzegać przed atakiem padaczki lub hipoglikemią u cukrzyków, a także widzą duchy.

Śmierć i choroby

Zwierzęta widzą więcej niż ludzie. Znane są przypadki wyczuwania przez psy zbliżających się u ludzi ataków hipoglikemii u chorych na cukrzycę (organizm tych osób wydziela zapach acetonu) oraz napadów epileptycznych czy też problemów związanych z wątrobą, którym także towarzyszy określony zapach.

W Instytucie Genetyki i Hodowli Zwierząt PAN w Jastrzębcu pod Warszawą szkoli się psy do wykrywania markerów zapachowych raka płuca i piersi. Dzięki temu w przyszłości można będzie wykorzystywać zwierzęta we wczesnej diagnostyce chorób.

Wiele osób opisuje w Internecie historie, jak nagle bez powodu pies zaczął wyć i zachowywać się bardzo niespokojnie, a w tym samym czasie jego właściciel uczestniczył w wypadku drogowym lub innym zdarzeniu, które bardzo często kończyło się jego śmiercią. Dzięki swojemu doskonałemu węchowi wyczuwają one nadchodzące zmiany w organizmie ludzkim.

W amerykańskim stanie Rhode Island mieszka kot o imieniu Oscar, który potrafi przewidzieć śmierć starszych ludzi na kilka godzin przed jej nastaniem. Odwiedza on mieszkańców Ośrodka Rehabilitacyjnego dla Seniorów w Providence. Personel kliniki zna zdolności zwierzęcia i traktuje jego wizyty jako sygnał alarmowy. Oscar spędza całe dnie chodząc z pokoju do pokoju, nigdzie się nie zatrzymuje na dłużej i nigdy nie poświęca dużo uwagi żadnemu z pacjentów. Wyjątkiem są ci ludzie, którym zostało tylko kilka godzin życia.

Duchy

Psy czy koty potrafią wodzić wzrokiem za czymś niewidzialnym, wyraźnie dając do zrozumienia, że jednak coś widzą mediach i Internecie spotkać można liczne dowody na to, że psy mogą widzieć duchy. Są to oświadczenia ludzi, że ich psy zachowują się co najmniej „dziwnie”. Zwykle zdarzenia takie dotyczą pory nocnej, aczkolwiek nie jest to regułą. Czasem właściciel zauważa, że jego pies nagle dziwnie się zachowuje. Nasz pupil biega w kółko jakby kogoś okrążał i głośno szczeka, a także patrzy się w jeden punkt. Niekiedy na koniec, z piskiem i podkulonym ogonem pies ucieka z takiego miejsca. Często podobna sytuacja ma miejsce po śmierci kogoś bliskiego, np. byłego właściciela psa. Świadkowie twierdzą, że wtedy psy merdają ogonem, liżą niewidzialną postać przed sobą, popiskują z radości, a nawet idą kawałek za takim duchowym bytem. Przez jakiś czas po śmierci właściciela pies regularnie czeka zawsze o godzinie powrotu z pracy lub szkoły, zachowuje się tak, jakby ta osoba autentycznie nadal przychodziła do domu. Zdarzają się też sytuacje, gdy pies po śmierci ukochanego właściciela umiera w krótkim czasie po nim lub jeśli przeżyje – trafia na jego grób i czeka na własną śmierć, aby znowu być przy boku swojego pana.

Trzęsienie ziemi

Od lat naukowcy badają teorie mówiące o dziwnym zachowaniu zwierząt przed mającym za moment nastąpić kataklizmem naturalnym. Psy, koty, szczury czy ptaki wiele razy wszczynały alarm zanim jeszcze doszło do trzęsienia. Mimo iż istnieje na ten temat wiele prac naukowych, to przez wiele lat nie udało się zdobyć solidnego dowodu, na przykład w postaci nagrania wideo. Pierwszy pojawił się w Internecie na YouTube dzień po silnym trzęsieniu ziemi, które nawiedziło kalifornijskie miasto Eureka. Wstrząs nastąpił 9 stycznia 2010 roku i miał siłę 6,5 stopnia w skali Richtera. Nic nie zwiastowało trzęsienia, więc wszyscy byli zaskoczeni, za wyjątkiem jednego psa, który na chwilę przed wstrząsem dał wyraźnie do zrozumienia, że zanosi się na coś poważnego.

Zobacz film

Zwierzak siedzi spokojnie w biurze, kiedy nagle zrywa się w popłochu i znika z pola widzenia. 4 sekundy później dochodzi do trzęsienia ziemi i widzimy, jak panicznie reagują na nie pracownicy. Nawet jeśli zwierzęta potrafią przewidywać trzęsienia ziemi, to jednak ostrzeżenie z ich strony pojawia się zbyt późno. Ewakuacja musi nastąpić co najmniej minutę przed trzęsieniem. To pozwoli ludziom na ukrycie się w bezpiecznym miejscu.

Podsumowując, warto słuchać zwierząt i obserwować ich zachowania. Choć nie potrafią mówić, mogą nam przekazać wiele informacji istotnych dla naszego zdrowia, a nawet życia.

Autor: Agnieszka Pajurska

Korekta: Barbara Pietrewicz

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s