Polityczna „Szopka”


fot. wikipedia.org

„Szopka Noworoczna” to tradycja, bez której wielu widzów nie wyobraża sobie wejścia w Nowy Rok. To jedna z niewielu okazji do pośmiania się z polskich polityków. Ich pomysły na naprawienie gospodarki, szkolnictwa, czy opieki medycznej sprawiają raczej, że obywatele załamują ręce. Ich kolejne ekscesy, kolejne wielkie afery z dużymi pieniędzmi w tle przyprawiają podatników o ból głowy, wywołują raczej uczucie zażenowania niż śmiech. Bo sejmowy kabaret trwa cały rok. Widzowie mają dość. Nowy Rok jest dobrym pretekstem, by odpocząć od politycznego bałaganu. Od wielu lat publiczna telewizja tworzy satyryczny program „Szopki Noworocznej” dając widzom możliwość śmiania się z pełnej absurdu polskiej polityki. Bezlitośnie i celnie wytykając błędy i hipokryzję rządzących oraz opozycji. Nie oszczędzając nikogo, podkreślając wady i wypominając wpadki, stanowią ciekawą i inteligentną rozrywkę. Są zazwyczaj bardzo trafnym komentarzem polskiej sceny politycznej, dającym dużo do myślenia. Skłaniają widza do wyciągania własnych wniosków i przemyśleń.

2

fot. commons.wikimedia. org

Niestety w tym roku było inaczej. Twórcy tegorocznego programu zamiast stworzyć pełne celnych argumentów wymierzonych we wszystkich widowisko, skupili się na masakrowaniu opozycji. Nie komentowali jeszcze świeżych wydarzeń z ostatnich miesięcy, natomiast wywlekli, wyciągnęli z szafy, afery z ostatnich kilku lat, które przestały interesować kogokolwiek poza określonym elektoratem. A jest tak wiele aktualnych problemów bardziej interesujących i wymagających publicznej dyskusji!

Lepiej jednak, według twórców, mówić o ucieczce Tuska do Brukseli, teczkach agenta Bolka, ośmiorniczkach, podsłuchach, katastrofie smoleńskiej, czyli tematami do znudzenia maglowanych przez PiS. Wiele zabawnych momentów może nam po prostu umknąć, bo o wielu wpadkach polityków zdążyliśmy najzwyczajniej w świecie zapomnieć. A przecież kolejny rok partii rządzącej jest świetnym materiałem do żartów.

Niezwykle bogaty był w nagłaśniane przez media wydarzenia: program 500+, likwidacja gimnazjów czy spór o Trybunał Konstytucyjny. Szczególnie widać to po twórczości internautów komentujących „dobrą zmianę”. Powstają memy z Andrzejem Dudą, Antonim Macierewiczem czy Beatą Szydło. Niestety, na to potrzeba dystansu, którego politykom (czyli osobom publicznie wystawianym na krytykę) najwyraźniej brakuje. Nie brakowało za to niesmacznych żartów o tuszy Anny Komorowskiej, czy kpin z kryzysu imigracyjnego. Nie pominięto, forsowanej przez wielu, teorii islamizacji Europy. Mamy tu przykład przerostu formy nad treścią.

Dość oryginalny dobry pomysł na szopkę w muzeum i wykorzystanie znanych szlagierów, mogły zapewnić wysoki poziom rozrywki. Niestety, wszystko niszczą mało odkrywcze, oklepane, tendencyjne teksty. Mamy tu jednowymiarowe, mało zabawne, dość płytkie widowisko dla naprawdę mało wymagającego widza. Nie ma tu żadnego elementu zaskoczenia czy tworzenia nowej jakości, wszystko jest przewidywalne.

3

fot. commons.wikimedia.org

Z ciągłych gaf popełnianych przez naszych polityków można naprawdę wyciągnąć wiele, bo polityka to wdzięczny temat do żartów. Zwłaszcza, gdy spory są tak absurdalne, że nawet scenarzyści komedii nie wymyśliliby lepszych gagów. Polskie kabarety korzystają z tego bogatego zasobu i nie oszczędzają żadnych posłów, zarówno tych z prawa, jak i z lewa. Żadna władza nie ma monopolu na śmiech.

Satyra z polityków, na szczęście, nadal nie stała się zbrodnią. Choć przy obecnej władzy niczego nie możemy być pewni, a jest przecież znane z memów, stare, rosyjskie powiedzenie „dobry żart łagru wart”. „Szopka Noworoczna” oszczędzając rządzących, stworzyła niszę, którą z pewnością wypełnią polskie kabarety. Możemy się tylko modlić, żeby „dobra zmiana” nie dotknęła na stałe polskich artystów. I smutno trochę, że ktoś kto ma władzę, ten ma „Szopkę”.

Autor: Sławomira Szczepańska

Korekta: Zuzanna Smulska

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s