Zwierzęce oko


fot. Agnieszka Pajurska

Mówi się, że oczy są zwierciadłem duszy. Wzrok zwierząt wyraża wiele i to dzięki niemu możemy rozpoznać, co czuje nasz pupil. Często zadajemy sobie pytanie: „jak widzi mój pies?” lub „jak widzi mój kot?”. Aby lepiej to zrozumieć, należy przyjrzeć się budowie samego oka.

Proces widzenia składa się z kilku podstawowych czynników: wrażliwości na światło, wrażliwości na ruch i migające światła, zakresu pola widzenia, percepcji głębi, ostrości wzroku oraz widzenia barw. To one decydują o różnicach między gatunkami zwierząt (także ludzi) w sposobie odbioru postrzeganego otoczenia. W przeciwieństwie do ludzi niektóre zwierzęta domowe, posiadają na dnie oka makatę. Jest to specjalna błona odblaskowa, która w istotny sposób zwiększa wrażliwość na światło poprzez jego lepsze odbicie (u kotów jest ono około 130 razy większe, niż u człowieka). Również źrenica kotów jest w stanie rozszerzyć się aż o 6 mm bardziej niż ludzka. Dzięki temu koty mają znacznie lepszą zdolność widzenia w nocy.

Wszystkie zwierzęta lepiej odróżniają obiekty ruchome od statycznych. Obiekt nieruchomy jest rozpoznawany przez psy z około 500 m, za to obiekt będący w ruchu może być zaobserwowany nawet z odległości 900 m. To dlatego podczas zabawy zwierzęta są bardziej zainteresowane, gdy zabawka jest w ruchu. Dochodzi wtedy do wyzwolenia instynktów łowczych, podczas gdy nieruchome obiekty są ignorowane.

Często zauważamy, że kot lub pies patrzy w ekran telewizora. Ogląda ulubiony serial? Otóż nie. Jest to spowodowane wrażliwością na migające światło. Zwierzęta oglądając telewizję widzą jedynie gwałtownie migający obraz składający się z błysków, które ludzkie oko nie jest w stanie wychwycić. Koty nie widzą programów telewizyjnych, po prostu ruch związany z migającym światłem często przyciąga ich uwagę.

Tak jak ludzie, zwierzęta mogą być krótko lub dalekowzroczne. Predyspozycje do krótkowzroczności mają owczarki niemieckie oraz golden retrievery. Jeśli chodzi o ostrość, to spośród zwierząt domowych najmniejszą ostrość wzroku posiadają koty. Jest to cena za doskonałe przystosowanie się tych zwierząt do widzenia w gorszych warunkach oświetlenia.

zdjecie-weasne-2

fot. Agnieszka Pajurska

Nieprawdą jest, iż psy nie widzą kolorów. Większość ssaków domowych ma zdolność widzenia barw, chociaż jest ona oczywiście mniejsza niż u ludzi. Za rozpoznawanie barw odpowiedzialne są tak zwane czopki, które znajdują się w siatkówce oka. U ludzi również one występują, są ich trzy rodzaje: „zielone”, „czerwone” i „niebieskie”. Każdy odpowiedzialny jest za rozróżnianie odpowiedniej barwy z danego zakresu. Psy posiadają czopki „czerwone” oraz „niebieskie”. Są więc daltonistami, ponieważ brak czopków „zielonych” sprawia, że psy nie odróżniają barwy zielonej od czerwonej. Kolory takie jak żółtozielony czy pomarańczowy są dla nich bardzo podobne, zaś najlepiej odbieranymi kolorami przez psy są niebieski i żółty.

Konie posiadają tylko dwa rodzaje czopków. Zwierzęta te nie dostrzegają różnicy pomiędzy niebieskim a pomarańczowym. Oba z tych kolorów wyglądają dla nich jak szary.

Największą zagadką są koty. Wciąż nie wiadomo jak widzą. Najnowsze badania sugerują, że koty posiadają zdolność widzenia barw podobną do ludzi. Prawdopodobnie kolory u kotów są odbierane jako „wyblakłe” lub są zupełnie obojętne.

Wszyscy są przekonani, że kolor czerwony irytuje byki. To nieprawda. Bydło tak jak psy, widzą kolor czerwony w formie szarości. Jednak odróżniają takie barwy jak niebieski i żółty. Używana przez matadorów czerwona „płachta na byka” jest tylko kwestią tradycji. Dla ludzi kolor czerwony jest widoczny z daleka, co ułatwiało obserwowanie tego widowiska z najdalszych trybun.

Nasi milusińscy jak widać mają bardziej niż człowiek ograniczoną zdolność postrzegania kolorów. Jednak wyraźniej od nas widzą odcienie szarości. Jest to spowodowane przystosowywaniem do życia w środowisku, w którym widzenie barwne zmniejsza możliwość widzenia w warunkach słabego oświetlenia. Prościej mówiąc, kolory nie pozwoliłyby przetrwać zwierzętom na drodze ewolucji.

Autor: Agnieszka Pajurska

Korekta: Barbara Pietrewicz

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s