Zima – ciężki czas dla zwierząt


fot. flickr.com

Od paru dni możemy cieszyć się prawdziwą, śnieżną zimą. Jednak bardzo niskie temperatury nie są przyjemne. Dają się we znaki nie tylko ludziom, ale również zwierzętom – dzikim, jak i domowym. Co możemy więc dla nich zrobić?

Najczęstszą formą pomocy zwierzętom jest dokarmianie ptaków, a czasami zwierząt leśnych. Te drugie dostają szczególne wsparcie w czasie mrozów od leśników, kół łowieckich oraz harcerzy, który dokarmiają je regularnie, w odpowiednio przeznaczonych miejscach. Jeśli również chcemy dokarmiać zwierzynę leśną, powinniśmy skontaktować się z osobami, które odpowiedzialne są za jej żywienie. Dostaniemy wtedy informacje, jakie pożywienie podawać w określonym czasie, aby nie zaszkodzić dzikiej zwierzynie.

Ptaki zaś nie zawsze dokarmiane są odpowiednio. Często rzuca się im resztki pieczywa, które mogą sprawić więcej szkód, niż pożytku. W naszej żywności znajduje się sól, która jest dla ptaków szkodliwa. Pożywienie dla nich powinno być zbliżone do tego, czym żywią się w naturze oraz powinno być jak najmniej przetworzone. Najlepszym ziarnem dla ptaków będą: pszenica, płatki owsiane, ale również pestki dyni, ziarna słonecznika czy kukurydzy. Oprócz tego można się podzielić z nimi owocami, jagodą dzikiego bzu, mrożonymi porzeczkami czy aronią. Sikorkom zaś możemy zawiesić słoninę, jednak należy pamiętać, aby nie była ona solona. Ważny jest także wybór miejsca, w którym chcemy dokarmiać ptaki. Nie powinniśmy robić tego w miejscu, w którym mogą stać się ofiarami drapieżników. Dobrym miejscem jest staw, jednak nie należy rzucać jedzenia do wody, tylko wysypać ziarno na brzeg zalewu. Jeśli zdecydujemy się na karmnik na naszym balkonie, ważna jest wtedy systematyczność i kontynuowanie dokarmiania przez cały okres zimy.

Oprócz ptaków należy pamiętać również o dzikich kotach, które także potrzebują wsparcia. Te zwierzęta pomagają nam w zmaganiach z gryzoniami. Dlatego w czasie zimy powinniśmy także im pomóc. By to zrobić warto zostawić otwarte okienko w piwnicy, aby ułatwić kotu wejście do pomieszczenia, w którym będzie mógł się ugrzać. Możemy także dokarmiać koty, gdyż w okresie zimy potrzebują większej ilości jedzenia, które doda im sił.

zdjecie-2
fot. pixabay.com

Nie należy zapominać o domowych zwierzętach, które strzegą naszych domów. Psy spędzające zimę w budzie powinny mieć ją dobrze ocieploną. W innym wypadku muszą mieć udostępnione pomieszczenie, w którym się dogrzeją. Pamiętajmy, że zgodnie z prawem nie wolno się trzymać psa na uwięzi dłużej niż 12 godzin, zaś sam łańcuch nie może być krótszy niż 3 metry. Podczas mrozów dobrze jest karmić go ciepłymi posiłkami. Domowe koty wychodzące z mieszkania powinny mieć możliwość swobodnego powrotu albo schronienia, w którym się ogrzeją (piwnica, garaż, weranda).

Wychodząc z psami na spacer należy pamiętać, aby również przygotować na wyjście na mróz naszego przyjaciela. Zwierzęta z małą ilością sierści, krótkowłose czy małe psy powinny mieć dodatkowe zabezpieczenie w postaci „kubraczka”. Natomiast u wszystkich powinniśmy postarać się o ochronę łap. Chodniki na dworze w czasie zimy często wysypane są solą, która może spowodować pękanie skóry. W celu ochrony można użyć oliwki lub wazeliny. Sam spacer nie powinien być zbyt długi, aby zwierzę nie zmarzło. Nie wolno w czasie mrozów łączyć spacerów z zakupami czy sprawami, które wymagają pozostawienia psa na zewnątrz. Brak ruchu w połączeniu z bardzo niską temperaturą może być zabójczy dla naszego pupila.

zdjecie-3
fot. pixabay.com

Pamiętajmy również o zwierzętach w schroniskach. Zawsze możemy wspomóc mieszkańców przytułku starymi kocami, które nam zajmują miejsce, a dla psa czy kota będą źródłem ciepła. Możemy również złożyć datek pieniężny, jak również zakupić karmę i zawieźć ją do ośrodka.

Zwierzęta, tak samo jak i my, potrzebują pożywienia i ciepła. Zima jest dla nich ciężkim czasem. Pamiętajmy, że zawsze możemy pomóc. Jednak aby mieć pewność, czy nasze wsparcie im nie zaszkodzi, powinniśmy skontaktować się z osobami, które są odpowiedzialne za opiekę nad zwierzętami w czasie zimy i przekażą nam niezbędną wiedzę.

Autor: Karolina Polińska

Korekta: Barbara Pietrewicz

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s