Krok w tył


fot. Indi Samarajiva / flickr.com

Podróże w czasie wieków fascynują ludzi. Powstało na ten temat wiele sporów i równie dużo różnych teorii. Motyw ten często pojawia się w serialach, filmach oraz książkach. Jednym z przykładów jest powieść „Dallas ‘63” autorstwa Stephena Kinga wydana w 2011 roku.

Al Stempelton ma swój mały sekret, bar w Lisbon Falls oraz wielki plan, który ma zmienić świat. Sam jednak nie może go zrealizować, postanawia więc wtajemniczyć swojego znajomego, Jake’a Eppinga. Al przekonuje go, że w spiżarni jego baru znajduje się portal czasowy, prowadzący do przeszłości. Wystarczy jeden krok w przód, aby cofnąć się w czasie. Jake przechodzi przez ,,króliczą norę” i znajduje się na dziedzińcu w Lisbon Falls 9 września 1958 roku. Niezależnie od tego, ile spędza tam czasu w teraźniejszości zawsze mijają dokładnie dwie minuty. Nie wiadomo, dlaczego właśnie tam znajduje się przejście, ani dlaczego przekroczenie granicy między Lisbon Falls w 2010 i 1958 roku prowadzi zawsze w to samo miejsce, w tym samym dniu, o tej samej godzinie.

Wiadomo jedynie, że każda podróż w przeszłość za każdym razem jest pierwszą podróżą, dokonane poprzednio zmiany i działania zostają cofnięte. Al przedstawia swój plan, mający całkowicie zmienić oblicze obecnego świata. Chce, aby Jake, wykorzystując znane dziś szczegóły, powstrzymał zamach na prezydenta J. F. Kennedy’ego. Zadanie utrudnia fakt, że przeszłość nie chce być zmieniania i broni się przed wywieraniem wpływu na tak ważne wydarzenia.

„Dallas ‘63” przedstawia nowe, zupełnie odmienne spojrzenie na motyw podróży w czasie. Nie są potrzebni naukowcy, badania, wehikuły czasu ani eksperymenty. Wystarczy mała „królicza nora”, przypadkowo umiejscowiona w pewnej spiżarni. Sprawa jest na pozór prosta, komplikują ją jednak konsekwencje zmieniania przeszłości. W takiej sytuacji nie da się ich przewidzieć, mimo że mogą być wyjątkowo groźne.

Powieść udowadnia, że pewne nawet najbardziej szokujące zdarzenia z przeszłości, po prostu musiały mieć miejsce. Tym samym „Dallas ‘63” skłania czytelnika do refleksji nad tym co było, jest i co mogłoby być.

Co by było, gdyby zamach na Kennedy’ego się nie udał? Czy świat rzeczywiście byłby wtedy lepszy? Jak wiele może zmienić jeden krok Jake’a Eppinga?

Square

fot. commons.wikimedia.org

Stephen King ponownie zaskakuje, tym razem wprowadzając elementy science fiction i historii alternatywnej, dzięki czemu „Dallas ‘63” zaliczana jest do fikcji historycznej. Jest to nowe rozwiązanie w twórczości mistrza grozy, ale zdecydowanie można przyznać, że sprawdził się w tej dziedzinie. Wszystkie elementy są starannie przemyślane, rozwiązania są sensowne i logiczne, a sama powieść co chwilę zaskakuje czytelnika i skłania do przemyśleń.

Autor: Katarzyna Toczko

Korekta: Barbara Pietrewicz

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s