Zwykła i niezwykła – Barbra Streisand


fot. Jonathan Tomy / Flickr.com

Niezwykle utalentowana. Bez wątpienia efektowna, choć jej mocno kontrowersyjna uroda nigdy nie wpisywała się w kanony piękna. „Dziwoląg.” „Ma przerażające dłonie.” „Pokracznie się porusza”. Tak o Barbrze Streisand złośliwi mówili u progu jej kariery. Zamilkli, kiedy otworzyła usta i zaczęła śpiewać.

„Don’t rain on my parade!”

Barbara Streisand przyszła na świat w Nowym Jorku, w ubogiej, żydowskiej rodzinie o korzeniach polsko-rosyjskich. Po ukończeniu szkoły spróbowała swoich sił na scenie. Początki nie były łatwe, pierwsze występy dawała w nocnych klubach dla gejów. Nic wtedy nie zapowiadało jej wielkiej kariery. Jednak w wieku 18 lat zaszła w niej przemiana, Barbara przerodziła się w jedyną i niepowtarzalną Barbrę. Zmiana imienia miała charakter symboliczny, wydobyła z niej i pokazała światu jej wyjątkowość. Z klubów nocnych szybko przeniosła się do teatru na Broadwayu.

16129920_1909944612567479_1939622820_o

fot. Jonathan Tommy / Flickr.com

Fanny

Poważnym debiutem Streisand w 1961 roku był występ w programie „The Tonight Show”, gdzie zaśpiewała „A Sleepin’ Bee”. Rok później zagrała w brodwayowskim „Can Get It for You Wholesale”. Jej kariera przybrała niezwykłe tempo, w 1963 wydała pierwszy album, który zdobył dwie nagrody Grammy i uzyskał status złotej płyty. Trudno wyobrazić sobie, że miała wtedy zaledwie dwadzieścia jeden lat. Jednym z najważniejszych momentów w życiu młodej Barbry, było zmierzenie się z postacią Fanny Brice. Rola w „Zabawnej dziewczynie” miała być znacznie większa niż jej dotychczasowe kreacje. Zagranie Fanny wymagało od Streisand niezwykłego wkładu emocjonalnego, na Broadwayu nie ma miejsca na „bylejakość”. „Zabawna dziewczyna” odniosła sukces na tyle wielki, że w 1968 pojawiła się jej ekranizacja. Barbra stworzyła niepowtarzalną kreację, zabawną, lecz wzruszającą. Widząc ją w roli Fanny, można odnieść wrażenie, że grała samą siebie. Ubogą Żydówkę, której nikt nie wróżył żadnej przyszłości, a która zrobiła na złość światu i stała się ikoną.

Barbra Streisand – Don’t rain on my parade

„Zanim wejdzie do pokoju, najpierw dumnie wkracza jej nos”

Mimo, że jej uroda była mocno dyskusyjna, udowodniła, że jakiekolwiek kompleksy nie istnieją, są tylko projekcją, marą, iluzją.  Streisand żartowała ze swojego wyglądu i żydowskiego pochodzenia. Miała świadomość, że wygląda inaczej niż większość słodkich dziewcząt, za którymi mężczyźni wodzili wzrokiem. Jednak to na niej czyjeś oczy zatrzymywały się na dłużej i szeroko otwierały się z podziwu. Mankamenty w urodzie, które de fakto stawały się jej atutem, nadrabiała osobowością i bystrym żartem. Według niektórych nie miała klasy, często krytykowano ją za nieodpowiedni dobór stroju, czy dziwny makijaż. Jednak Barbry to nie dotykało, bowiem jej największą bronią było poczucie humoru i dystans do siebie. Tego mogłaby jej pozazdrościć połowa nadętego show-biznesu.

Kobieta orkiestra

Barbra Streisand wydała kilkadziesiąt płyt, 53 z nich uzyskały status złotej, 31 platynowej, a 14 multiplatynowej płyty. Łącznie sprzedała ponad 145 milionów egzemplarzy swoich albumów, choć niektórzy sądzą, że ich liczba może sięgać ponad 250 milionów. Dane statystyczne wydają się być niewyobrażalne.  Biorąc jednak pod uwagę niezwykły talent, a przede wszystkim umiejętność wykorzystania go w pełni, liczby stają zupełnie uzasadnione. Streisand potrafi nie tylko śpiewać, posiada również umiejętności aktorskie i reżyserskie. Tworzyła filmy, grała w nich główne role, i robiła to doskonale. Zachwyciła wszystkich w „Księciu przypływów” nominowanym do Oscara w siedmiu kategoriach, a także w „Hello, Dolly” i „No i co, Doktorku?”. Streisand jest jedną z najbardziej utytułowanych kobiet na świecie. Nie sposób wymienić wszystkich jej osiągnięć. Jako jedna z niewielu artystów była, jest i będzie prawdziwa. Zupełnie niezwykła w swojej zwykłości.

Barbra Steisand – Somewhere

Autor: Weronika Kubera

Korekta: Zuzanna Smulska

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s