Zgadnij, co to za kraj #1


fot. Dickelber / wikimedia.org

Jest na świecie taki kraj, który oferuje turystom ponad 300 otwartych zamków. Najwyższa góra jest tu zaledwie o kilka metrów wyższa od najwyższego szczytu Warmii i Mazur.

Pomimo przewagi terenów nizinnych krajobraz prezentuje się niezwykle okazale. Wypełniają go liczne obiekty, z którymi niegdyś walczył jeden z bohaterów książek Cervantesa. Ciężko tu trafić na uliczne reklamy. Jeśli już, to są one w przemyślany sposób wkomponowane w otoczenie. Co ciekawe, ze względu na dużą gęstość zaludnienia i brak dużych lasów, można odnieść wrażenie, że wszędzie jest bardzo blisko. Być może to nie tylko wrażenie, ponieważ cały kraj stanowi zaledwie 0,008 % powierzchni całego świata.

Owe państwo słynie z możliwości spędzenia wolnego czasu w sposób inny, niż powszechny. Jednak zdecydowana większość mieszkańców tej ziemi nie jest z tego dumna. Uważa wręcz taką „możliwość” za powód do wstydu. Tutaj prawie każdy obywatel ma rower, a w jego kuchni najczęściej występującymi składnikami są ziemniaki oraz ser. Pomimo małej populacji omawiane państwo wydało na świat wielu wybitnych piłkarzy. Ponadto, tereny na których leży, przez wieki należały do najbogatszych na całym kontynencie – dziś jest zresztą nie inaczej.

W stolicy kraju żyje ponad 200 różnych narodowości. W przeszłości swoje miejsce znalazło tu wielu Żydów. Do dziś kibice największego klubu, nie tylko w tym mieście, ale i w kraju, utożsamiają się z tą nacją wywieszając na meczach flagi z gwiazdą Dawida.  Liczba muzeów w przeliczeniu na metr kwadratowy jest tu największa na świecie. Podobnie jest z liczbą mostów. Ta metropolia trzykrotnie bije pod tym względem nawet Wenecję.

Drogi Czytelniku. Jeżeli zamiast rozwiązywać zagadki, wolałbyś napić się zimnego piwka – przed wypiciem sprawdź, kto jest jego największym eksporterem na świecie. Upieczesz dwie pieczenie na jednym ogniu.

Autor: Mateusz Sobiech

Korekta: Zuzanna Smulska / Barbara Pietrewicz

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s