Zgadnij, co to za kraj #2


fot. pixabay.com

Gdzieś na świecie istnieje państwo, w którym ciężko jest się nudzić. Morze oblewające jego wybrzeże jest uznawane za jedno z najczystszych na świecie. Na całej długości linii brzegowej często można ujrzeć delfiny.

Co do krajobrazu, ciężko o równie dobrą rekomendację: pół wieku temu kręcono tu filmy o legendarnym indiańskim wodzu Winnetou, a współcześnie kilka epizodów „Gry o Tron”. Na całym obszarze tego kraju leżą tysiące malutkich malowniczych miasteczek, łącznie z tym najmniejszym, na całym globie liczącym jedynie 14 mieszkańców.

Co ma wspólnego zoolog z bankierem? Prawdopodobnie niewiele. Na pewno łączy ich waluta omawianego kraju oraz niewielki ssak z rodziny łasicowatych. Wszak nazywają się tak samo. Na marginesie, zbieżność tych nazw nie jest przypadkowa. Ciekawostką jest fakt, iż w jednym z klasztorów tego państwa powstała pierwsza na świecie apteka – czynna do dziś. Ewenementem są również jedyne i nigdzie indziej niespotykane organy morskie – fale przechodzące przez rury pod morzem tworzą morską muzykę.

Według legendy to właśnie tutaj Odyseusz zakochał się w nimfie Kalipso. Niektórzy określają ten kraj mianem ojczyzny… krawata. Współczesna forma i kształt tego ornamentu pochodzi właśnie stąd, podobnie jak charakterystyczna rasa psów, znana między innymi z bajki Disneya. Narodowym kwiatem tego niezwykłego zakątka świata jest irys, zaś jego obywatele są uważani przez obcokrajowców za bardzo walecznych. Patrząc na karty historii, wydaje się być to oczywiste. Wielu współczesnych mieszkańców urodziło się w miastach, które dziś terytorialnie znajdują się w innych państwach.

Szanowny Czytelniku. Prawdopodobnie nadchodzący karnawał bardziej spędza Ci sen z powiek, niż kwestia rozwiązania powyższej zagadki. Jeżeli tak jest, to bardzo dobrze. Sprawdzając czym jest rakija, być może rozwiążesz problem wyboru gatunku alkoholu na tę imprezę. Jeśli nie – na pewno uda Ci się odgadnąć naszą zagadkę.

Autor: Mateusz Sobiech

Korekta: Zuzanna Smulska / Barbara Pietrewicz

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s