Zgadnij, co to za kraj #3


Za wieloma górami, za wieloma rzekami jest taka ziemia, dzięki której rokrocznie w słońcu dojrzewa około 55 odmian kukurydzy w wielu kolorach. Ziemniaki? Jest tu ponad 3000 różnych gatunków! Pomimo tego, tradycyjnym daniem tego narodu jest pieczona świnka morska. Zjada się ich tu około 65 milionów rocznie.

Opady w stolicy kraju nie przekraczają 70 mm rocznie, czyli tyle, ile w Warszawie spada deszczu w jednym miesiącu – lipcu. To właśnie tutaj znajduje się najwyżej położone jezioro żeglowne na świecie. Jego nazwa może kojarzyć się ze stylem gry, który jest przypisywany przez wielu komentatorów sportowych FC Barcelonie.

Podczas meczu piłki nożnej reprezentacji tego kraju doszło do największych na świecie zamieszek podczas wydarzenia sportowego: 300 fanów zostało zabitych, a ponad 500 zostało rannych. Szara strefa kwitnie tu od dawna – zwłaszcza „resort” narkotyczny. Pomimo tych przykrych faktów, owe państwo nie budzi negatywnej konotacji. Podczas sprawowania urzędu wybrał się do niego z wizytą ówczesny premier Donald Tusk.  Jest jednak inny Polak, któremu mieszkańcy tej ziemi zawdzięczają o wiele więcej. Mowa o konstruktorze mostów, który do dziś jest uznawany za jednego z ojców lokalnych kolei.

W tym państwie zanim para weźmie ślub, musi przejść tzw. „okres przetrwania”, kiedy to kobieta pracuje ze swoją przyszłą teściową, a mężczyzna ze swoim przyszłym teściem. Jest to uznawane za test sprawdzający, czy para jest gotowa na małżeństwo.  Poza tym zgodnie ze starą tradycją, para młodych po ślubie wymienia się sandałami. Czymże to jednak jest w porównaniu z faktem, iż w tym państwie występuje aż 28 różnych stref klimatycznych! Totalny Meksyk. Choć to nie o niego chodzi…

Autor: Mateusz Sobiech

Korekta: Zuzanna Smulska / Barbara Pietrewicz

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s