Dwa oblicza jednej osoby


fot. CLenes / flickr.com

Niejednokrotnie mamy w życiu okazję przekonać się, że pozory mylą. Spotykamy ludzi i zastanawiamy się, jak to możliwe, że są tacy idealni. Czy może kryją jakieś sekrety? Prawda na temat pozornie perfekcyjnych osób może okazać się szokująca. Przykład niemal idealnie wykreowanej iluzji można spotkać w powieści „Za zamkniętymi drzwiami”, autorstwa B.A. Paris. Debiut autorki bardzo szybko stał się światowym bestsellerem.

Jack wydaje się być dla Grace mężczyzną idealnym. Jest przystojny, bogaty, troskliwy i w pełni akceptuje jej niepełnosprawną młodszą siostrę, Millie. Para szybko decyduje się na ślub, a zaślepiona miłością Grace niczego nie podejrzewa, gdy Jack sugeruje, by rzuciła pracę i sprzedała swoje mieszkanie. Jednak krótko po zawarciu małżeństwa iluzja znika, a kobieta poznaje straszną prawdę, z którą jest zmuszona się zmierzyć. Choć rzeczywistość jest okrutna, a sytuacja wydaje się bez wyjścia, Grace musi stawić jej czoła i ratować siebie oraz najbliższą jej osobę.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

fot Brad Montgomery / flickr.com

„Za zamkniętymi drzwiami” jest wyjątkowo szokującą powieścią. Trzyma w napięciu od początku do samego końca. Ciekawym aspektem książki jest to, że fabuła ma miejsce na dwóch, przeplatających się płaszczyznach czasowych: w przeszłości i teraźniejszości. Dzięki temu zabiegowi akcja powieści jest bardziej dynamiczna i sprawia, że czyta się ją z zapartym tchem. „Za zamkniętymi drzwiami” ukazuje co może kryć się za obrazem idealnych ludzi w idealnym związku, mieszkających w idealnym domu. Książka przypomina nam, że prawdziwe potwory są ludźmi i żyją wśród nas. Jednak najważniejszym wnioskiem, wysuwającym się po przeczytaniu „Za zamkniętymi drzwiami” jest fakt, że nigdy nie należy lekceważyć znaczenia rodziny w życiu. Może ona być naszym powodem do walki i potrzebą przetrwania.

Powieść, mimo że to pisarski debiut B.A. Paris, jest niezwykle porywająca, szokuje bezpośrednim sposobem ukazywania ludzkiego okrucieństwa i bezwzględności. Jednocześnie skłania czytelnika do refleksji nad tym, jak łatwo można zmylić człowieka i za fasadą idealności ukryć prawdziwe zło. A kiedy owa fasada zniknie, może być już za późno na ratunek…

Autor: Katarzyna Toczko

Korekta: Zuzanna Smulska

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s